ja_mageia

Главная Статті, документи Статті, огляди Терміни обов`язкового використання РРО для ФОП
Вконтакте FACEBOOK Вконтакте Вконтакте
Терміни обов`язкового використання РРО для ФОП

У зв'язку із запровадженням карантину в Україні та як наслідок нестабільною ситуацією у бізнес-середовищі, урядом було прийнято низку нововведень, що стосуються послаблення податкового тиску, скасування окремих штрафних санкцій та відтермінування набрання чинності деяких попередньо прийнятих законів.

Одним з таких нововведень є запровадження нових термінів щодо обов’язкового використання РРО фізичними особами-підприємцями платниками єдиного податку. Дані терміни наведено у Законі України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» №533 від 17 березня 2020 року.

Для ФОП платників єдиного податку 2, 3 та 4 групи запроваджено наступні етапи обов’язкового використання РРО.

Обовязкове використання РРО, як і було раніше, залишається для ФОП платників єдиного податку, які здійснюють:

 • реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;
 • реалізацію лікарських засобів;
 • реалізацію виробів медичного призначення.

З 1 січня 2021 року використання РРО стає обов’язковим дляФОП платників єдиного податку, які здійснюють:

 • реалізацію товарів (надання послуг) через мережу Інтернет;
 • надання платних послуг у сфері охорони здоров'я;
 • реалізацію ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння;
 • роздрібну торгівлю вживаними товарами в магазинах (група 47.79 КВЕД);
 • діяльність ресторанів, кафе, ресторанів швидкого обслуговування, якщо така діяльність є іншою, ніж визначена п. 11 ст. 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»;
 • діяльність туристичних агентств, туристичних операторів;
 • діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщення (група 55.10 КВЕД);
 • реалізацію текстилю (крім реалізації за готівкові кошти на ринках), деталей та приладдя для автотранспортних засобів відповідно до переліку, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

З 1 квітня 2021 року використання РРО стає обов’язковим для усіх ФОП платників єдиного податку 2-4 групи, незалежно від того, який дохід отримано фізичною особою-підприємцем.

Проте, якщо протягом 2020 року обсяг доходу ФОП платника єдиного податку 2-4 групи перевищить 1 млн. грн., то тоді для такого ФОП використання РРО стає обов’язковим з першого числа кварталу, який наступає після моменту такого перевищення.

Наприклад, дохід ФОП платника 2 групи, який приймає оплату за реалізовані товари як готівкою, так і по перерахунку, станом на 30 квітня 2020 року склав 1 000 200,00 грн. Тоді такий ФОП зобов'язаний використовувати РРО з 1 липня 2020 року.

Звільнені від обов’язку використання РРО:

 • ФОП платники єдиного податку 1 групи;
 • ФОП платники єдиного податку, які НЕ здійснюють розрахункових операцій. Тобто НЕ приймають від своїх покупців (замовників) у якості оплати готівку, платіжні банківські картки, жетони тощо, а отримують оплату за свої товари (послуги) виключно на свої банківські рахунки.

Тобто протягом 2020 року використання РРО є обов’язковимтільки для ФОП платників єдиного податку 2-4 груп, що здійснюють реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, реалізацію лікарських засобів, реалізацію виробів медичного призначення або для ФОП, що займаються будь-яким видом діяльності, приймають у якості оплати готівку чи платіжні банківські картки, і чий дохід перевищив 1 млн. грн.

Матеріал підготувала, практикуючий бухгалтер,  міжнародний сертифікат IAB, керівник відділу аутсорсингу "Аудиторської компанії "Вектор аудиту", член Спілки бухгалтерів Прикарпаття, Мандзюк Анна.

 

 

 

 

Підпишіться на актуальні новини для бухгалтерів від Вектор Аудиту Ваше Ім'я Ваш еМейл