ja_mageia

Главная Статті, документи Статті, огляди Товарно-транспортна накладна – чи обов’язкова її наявність для підтвердження податкових витрат та податкового кредиту?
Вконтакте FACEBOOK Вконтакте Вконтакте
Товарно-транспортна накладна – чи обов’язкова її наявність для підтвердження податкових витрат та податкового кредиту?
05.03.14 13:39

Достатньо поширеною є практика, коли платникам податків у ході перевірок зменшуються витрати і податковий кредит тільки через відсутність у них товарно-транспортних накладних (далі - ТТН), але за наявності інших первинних документів, що підтверджують придбання товарів.

 

Контролюючі органи інколи практикують в актах перевірки вказувати, «що платник податку здійснював операції з придбання товарів без наявності товаро-транспортних накладних, які б підтверджували факт отримання товарів від постачальників. Тому, враховуючи зазначене, платник податку не має правових підстав для відображення даних господарських операцій в податковому обліку. А відтак, безпідставно віднесено до складу витрат витрати на придбання товарів (собівартість реалізованих товарів/послуг)».

Разом з тим, перевіряючі в акті перевірки роблять висновок про «порушення платником податків п. 198.3, п. 198.6 ст. 198 Податкового Кодексу України, в результаті чого встановлено заниження податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету».

За наслідками проведеної перевірки приймались податкові повідомлення рішення про донарахування податку на прибуток та ПДВ на значні суми, які в окремих випадках становили мільйони гривень. 

Чи є вищенаведене рішення податкових органів правочинним та чи обов’язкова наявність товарно-транспортної накладної для підтвердження податкових витрат та податкового кредиту?

Позитивна позиція податкових органів  з цього питання надана в роз’ясненні у листі Міндоходів України від 19.09.2013 р. №11569/6/99-99-22-01-03-15/1128:

Первинні документи і додатки до них, що фіксують факт виконання господарських операцій, є підставою для записів у регістрах бухгалтерського обліку та податкових документах і повинні зберігатися на підприємстві протягом трьох років.

Факт здійснення вантажних перевезень автомобільним транспортом повинен бути підтверджений транспортною документацією, основним документом з якої є товарно-транспортна накладна.

Платник податку на прибуток, який придбаває послуги з перевезення вантажів автомобільним транспортом, у разі відсутності товарно-транспортної накладної не вправі враховувати вартість послуг з перевезення вантажів під час формування собівартості придбаних (виготовлених) і реалізованих товарів, робіт, послуг.

При цьому, оскільки транспортною документацією підтверджується операція з надання послуг з перевезення вантажів, а не факт придбання товару, то за наявності документів, що підтверджують фактичне отримання товару і його використання у власній господарській діяльності, відсутність товарно-транспортної накладної не може бути єдиною підставою для невизнання витрат з придбання товарно-матеріальних цінностей для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток.

Підставами для формування податкового кредиту з ПДВ є наявність належним чином оформленої податкової накладної, митної декларації або, як виняток, заяви зі скаргою на постачальника, бухгалтерської довідки або інших документів, передбачених пунктом 201.11 статті 201 Податкового кодексу.

Товарно-транспортна накладна не міститься в переліку документів, що визначають право на формування податкового кредиту.

Як бачимо, позиції податкових органів можуть відрізнятись, проте застосовання ними штрафних санкції  у випадку відсутності товарно-транспортної накладної є неправомірним.

 

 

 

Підпишіться на актуальні новини для бухгалтерів від Вектор Аудиту Ваше Ім'я Ваш еМейл