ja_mageia

Главная Статті, документи Статті, огляди Ліцензія на торгівлю пивом і ''касові апарати''
Вконтакте FACEBOOK Вконтакте Вконтакте
Ліцензія на торгівлю пивом і ''касові апарати''

Офіційна позиція ДФС: з 1 липня 2015 року для всіх підприємців, які торгують пивом обов'язково треба ''касовий апарат'', в тому числі і для єдинників на 2-й групі.

Змінами, внесеними до Податкового кодексу України, розширено перелік алкогольних напоїв, до яких зараховано і пиво. Тому з 1 липня для реалізації пива необхідно отримати ліцензію на торгівлю алкогольними напоями. Здійснювати діяльність з роздрібної торгівлі пивом можуть і підприємці на 2-й групі єдиного податку (пп.3 п. 291.5.1 Податкового кодексу України).

Вже кілька місяців поспіль бізнес і влада активно обговорюють питання запровадження ''касових апаратів' для підприємців єдиного податку. ДФС України повідомила свою позицію стосовно необхідності застосовувати ''касові апарати'' при торгівлі пивом підприємцями-єдинниками. В своєму листі до головних управлінь ДФС в областях  (Лист ДФС України від 19.06.2015 №22173/7/99-9921-02-17) написала, що фізичні особи-підприємці 2-ї, які здійснюють роздрібну торгівлю пивом, при розрахунках готівкою зобов'язані з 1 липня 2015 року застосовувати належним чином зареєстровані ''касові апарати'' (РРО). Таке підтвердження не відповідає чинному законодавству, але будьте готові до того, що на місцях контролюючі органи саме так будуть консультувати платників податків.

Нижче ми підготували для Вас відповідь на запитання з обгрунтуванням нормами чинного закнодавства України. Дані докази рекомендуємо застосовувати при поясненні контролючим органам, що Ви маєте право на отримання ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями (пивом) без ''касового апарату''.

1. Чи обов'язково застосовувати ''касовий апарат'' (реєстратор розрахункових операцій) для отримання ліцензії на роздрібну торгівлю пивом підприємцями 2-ї групи?

У 2015 році ця вимога не є обов'язковою, якщо підприємець здійснює свою діяльність на 2-й групі єдиного податку. Відповідно до п. 6 ст. 9 Закону про РРО підприємець на 2-й групі єдиного податку не зобов'язаний застосовувати ''касовий апарат''( п. 6 ст. 9 та ст. 10 Закону про РРО).

2. Чи обов'язково використовувати розрахункові книжки для отримання ліцензії на роздрібну торгівлю пивом підприємцем 2-ї групи?

Ні, не обов’язково. Законодавством не передбачено обов’язку застосовувати «касовий апарат» чи розрахункову книжку при здійсненні роздрібного продажу пива підприємцем на 2-й групі єдиного податку. Навпаки, діє пряма норма Закону про РРО, відповідно до якої  підприємець на 2-й групі єдиного податку розрахункові книжки не застосовує (п. 6 ст. 9 та ст. 10 Закону про РРО).
 
Норми чинного законодавства:
 
Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР (Закон про РРО):
 
Стаття 9. Реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються: 
6) при продажу товарів (наданні послуг) фізичними особами - підприємцями, які  відносяться відповідно до Податкового кодексу України  до  груп  платників  єдиного  податку, що не застосовують реєстратори розрахункових операцій;
 
Стаття 10. Перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, а також граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг), при перевищенні якого застосування реєстраторів розрахункових операцій  є обов'язковим, встановлюються КМУ за  поданням  центральних  органів  виконавчої влади, що забезпечують формування державної економічної, фінансової  політики. Розрахункові  книжки не застосовуються у випадках здійснення підприємницької діяльності, визначених статтею 9 цього Закону.
 
3. В переліку документів на видачу ліцензії передбачено надання інформації про «касові апарати» (реєстратори розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі. Чи може підприємець, який не застосовує «касовий апарат», отримати ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями (в нашому випадку – на торгівлю пивом)?
 
Так, може. Це відповідає чинному законодавству. Для тих суб’єктів господарювання, які застосовують «касові апарати», надання такої інформації при поданні документів на ліцензію є обов’язковим. Підприємці, які не застосовують «касові апарати», при отриманні ліцензії вказують місце здійснення торгівлі. Це випливає з п. 28 Постанови Кабінету Міністрів України № 493 та не суперечить Закону України "Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами". При цьому контролюючі органи відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1336 можуть зобов’язати застосовувати книгу обліку розрахункових операцій (КОРО), в якій буде вказуватися готівковий виторг у місці здійсненні торгівлі. 
 
Норми чинного законодавства:
 
Закон України "Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами" від 19.12.1995 № 481/95-ВР
 
Стаття 15. Імпорт, експорт, оптова і роздрібна торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами
 
У заяві повинно бути зазначено вид господарської  діяльності, на  провадження  якого  суб'єкт  господарювання має намір одержати ліцензію (імпорт, експорт, оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами).
 
У   заяві   про   видачу   ліцензії   на  роздрібну  торгівлю алкогольними напоями додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік   реєстраторів   розрахункових   операцій   (книг   обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них:  модель,  модифікація,  заводський  номер, виробник,   дата   виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів  розрахункових  операцій  (книг  обліку розрахункових операцій), які знаходяться  у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в органах державної фіскальної служби.
 
У додатку до ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями суб'єктом господарювання зазначається адреса місця торгівлі і вказуються перелік електронних контрольно-касових апаратів та інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери книг обліку розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі. 
 
Перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2000 р. № 1336.
 
1. Роздрібна  торгівля  продовольчими  товарами  та  пивом у пляшках і бляшанках за умови відсутності продажу інших підакцизних товарів, що здійснюється:
 
суб'єктами підприємницької діяльності - фізичними  особами, оподаткування  доходів яких здійснюється  відповідно до законодавства з питань оподаткування суб'єктів малого підприємництва (в тому числі шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку).
 
Постанова Кабінету Міністрів України "Про Тимчасовий порядок видачі ліцензій на право імпорту, експорту спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 13.05.1996  № 493:
 
28. Для одержання ліцензії суб'єкт підприємницької діяльності подає до органів, визначених у пункті  26 цього Порядку, такі документи:
     д) копію документа про  реєстрацію електронних контрольно-касових  апаратів,  засвідчену  підписом  керівника   і печаткою підприємства, у разі використання товарно-касових книг - довідку відповідного фінансового органу про   реєстрацію товарно-касової  книги  (крім  підприємств і організацій споживчої кооперації,  які ведуть облік руху  товарів і готівки згідно з Правилами складання, обробки і затвердження товарно-грошових звітів торговельних підприємств   споживчої кооперації, що приймаються Мінфіном). Фізичними особами, які провадять підприємницьку діяльність без   створення юридичної особи, пред'являється книга обліку доходів і витрат.
 
 
Рекомендації   щодо організації роботи головних управлінь ДФС України із приймання документів та видачі ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами (Наказ ДФС України від 24.10.2014  №213)
 
2. Порядок приймання документів
 
2.2. Для отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями до заяви додається довідка органу ДФС про реєстрацію електронних контрольно-касових апаратів (книг обліку розрахункових операцій КОРО), що знаходяться у місці торгівлі.
 
                                 
 
Ольга Брегін, аудитор.
 

Підпишіться на актуальні новини для бухгалтерів від Вектор Аудиту Ваше Ім'я Ваш еМейл