ja_mageia

Главная Статті, документи Статті, огляди Чи можна підприємцю на загальній системі оподаткування здавати в оренду власне нежитлове приміщення без застосування реєстратора розрахункових операцій?
Вконтакте FACEBOOK Вконтакте Вконтакте
Чи можна підприємцю на загальній системі оподаткування здавати в оренду власне нежитлове приміщення без застосування реєстратора розрахункових операцій?
11.11.13 10:57

На підставі п. 177.10 ПКУ підприємці на загальній системі оподаткування використовують реєстратори розрахункових операцій (далі — РРО) відповідно до Закону про РРО. Відповідно до затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 11.10.2010 р. N457  Державного класифікатора продукції та послуг (ДК 016-2010), здавання в оренду власних нежитлових приміщень відноситься до сфери послуг.

Ст. 3 Закону про РРО встановлено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі (тобто із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів) зобов'язані під час продажу товарів (надання послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг проводити розрахункові операції на повну суму покупки(надання послуги) через зареєстровані, опломбовані в установленому порядку і переведені у фіскальний режим роботи РРО з роздрукуванням розрахункових документів встановленої форми. При цьому особі, яка купує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, такий суб'єкт господарювання повинен надати розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Є лише один виняток із цього правила на підставі ст. 5 вищезгаданого Закону — якщо з технічних причин (наприклад, внаслідок відключення електроенергії)неможливо проводити операції через РРО,суб'єкт господарюванняможе використовувати зареєстрованіу встановленому законодавством порядкукниги обліку розрахункових операцій і розрахункові книжки.

Право не застосовувати РРО окремим особам встановлено ст. 9 Закону про РРО. Так, п. 1 ст. 9 Закону про РРО дозволяє не проводити через РРО операції з продажу продукції власного виробництва та надання послуг з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів і видачею відповідних квитанцій, підписаних і засвідчених печаткою у встановленому законодавством порядку, але тільки юридичним особам. Відповідно до Положення №637, виписування прибуткових касових ордерів підприємцями не передбачене.

Пункт 6 ст. 9 Закону про РРО дозволяє не проводити через РРО операції з надання послуг підприємцями, але лише тими, які перебувають на єдиному податку.

Пункт 8 ст. 9 Закону про РРО дозволяє не проводити через РРО операції з надання послуг, наданих лише тими особами, якіпридбали пільговий торговий патент, а він поширюється лише на види діяльності, встановлені п. 267.2 ПКУ, куди послуги з оренди нежитлового приміщення не входять. Таким чином, на підприємців на загальній системі оподаткування, що надають послуги з оренди, ця пільга не поширюється.

Тож розрахунки з отримання орендної плати підприємцем на загальній системі оподаткування без використання РРО повинні проводитися тільки в безготівковій формі, тобто шляхом перерахування коштів з рахунка орендаря на рахунок орендодавця.

До безготівкової форми розрахунків для одержувача коштів належать і операції зі сплати орендарем орендної плати шляхом внесення готівкових коштів на поточний рахунок орендодавця через банк (пункт 2.5 Положення №637).

Таким чином, підприємець на загальній системі оподаткування при здаванні в оренду приміщення при здійсненні готівкових розрахунків повинен застосовувати реєстратор розрахункових операцій.

Вікторія Твердохліб, член Спілки бухгалтерів Прикарпаття.

 

 

Підпишіться на актуальні новини для бухгалтерів від Вектор Аудиту Ваше Ім'я Ваш еМейл